Bieżnia – sposobem na jogging przez cały rok

Jesienią i zimą wiele osób rezygnuje z joggingu. Niskie temperatury, zimny wiatr, deszcz, śnieg zniechęcają do biegania. Jednak z joggingu w czasie chodnych pór roku wcale nie musimy rezygnować. Wystarczy zaopatrzyć się w bieżnię lub skorzystać z tego urządzenia na siłowni.

Bieżnia elektryczna czy magnetyczna?

Kupując bieżnię do domu mamy do wyboru bieżnie elektryczne i magnetyczne. Ćwiczenia na obu typach bieżni przy regularnych treningach przyniosą odpowiednie efekty. Te dwa rodzaje bieżni różnią się między sobą mechanizmem zasilania.

Bieżnia elektryczna jest zasilana prądem elektrycznym. Jest wyposażona w silnik. Bieżnia magnetyczna nie jest zasilana elektrycznie, działa pod wpływem siły mięśni osób ćwiczących.

Bieżnia elektryczna daje nam możliwość dostosowania jej prędkości do tempa naszego biegania. Taśma porusza się przez cały czas w takim samym tempie. To sprawia, że nawet w przypadku braku sił nie jest łatwo zrezygnować z treningu. Dzięki temu jesteśmy zmuszeni do dłuższego biegania, a tym samym uzyskujemy lepsze efekty treningu. Bieżnia elektryczna daje nam możliwość ustawienia czasu całkowitego treningu oraz dystansu, który przebiegniemy.

Bieżnia to nie jest tani sprzęt do ćwiczeń. Im więcej programów ćwiczeń i dostępnych opcji, tym cena bieżni jest wyższa. Jeżeli jednak już zdecydujemy się na zakup bieżni, lepiej zainwestować w nią więcej pieniędzy i wybrać bieżnię elektryczną niż mechaniczną, na której treningi mogą sprawiać trudności zwłaszcza osobom początkującym i zniechęcać do ćwiczeń.

Jak wybrać bieżnię elektryczną?

Wybór bieżni elektrycznej nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ciężar, jaki bieżnia może udźwignąć. Zdarza się, że w przypadku osób otyłych bieżnia może nie utrzymać obciążenia i może ulec uszkodzeniu. Trzeba też zwrócić uwagę na moc silnika oraz na zakres możliwych prędkości. Istotny jest też sposób składania bieżni oraz ilość miejsca po jej złożeniu, zwłaszcza jeśli nie posiadamy dużego mieszkania.

Nowoczesne bieżnie posiadają wiele programów treningowych. Pozwalają one urozmaicić treningi, sprawić, że będą one bardziej przyjemne. Treningi na bieżni są bezpieczne. Nie grożą nam upadki, skręcenia kostki czy inne kontuzje. Dzięki bieżni możemy utrzymać dobrą formę przez cały rok. Treningi na bieżni sprawią, że pewniejsi siebie i w dobrej kondycji wyjdziemy na ścieżki wiosną.

Kategorie
Zdrowie