Jakie badania należy wykonać w ciąży?

Kiedy kobieta dowiaduje się o ciąży pierwsze kroki kieruje do lekarza. Najpóźniej wizyta u ginekologa powinna odbyć do 10 tygodnia ciąży, a najlepiej między 7 a 8. Następnie lekarz pokieruje pacjentkę na szereg badań, aby kontrolować przebieg ciąży oraz stan zdrowia przyszłej mamy.

Podstawowe badania

Jedno z podstawowych badań jakie ocenia stan płodu to USG. Pozwala na określenie wieku ciążowego, przybliżonej masy płodu, rozpoznać płeć oraz stwierdzić czy rozwija się prawidłowo. A co więcej można obserwować płód na każdym etapie rozwoju i pozwala na rozpoznanie chorób genetycznych oraz innych zaburzeń. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo to badanie przeprowadza się trzy razy: pomiędzy 11 a 14 tygodniem, 18 a 22 oraz 28 a 30. Jednak w sytuacji zagrożenia zdrowia mamy lub dziecka USG będzie powtarzane częściej.

Badanie jakie można wykonać, aby potwierdzić zajście w ciążę to poziom hCG. Jest to hormon, który pojawia się z chwilą zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Co dwa dni poziom podwaja się regularnie aż do 2-3 miesiąca ciąży, a potem systematycznie maleje do dnia porodu.

Polecamy również artykuł pod adresem https://kobietynet.pl/problem-w-ciazy-nudnosci-i-wymioty/ dzięki któremu każdy poszerzy swoją wiedzę w zakresie ciąży.

Od 18-20 tygodnia ciąży matka odczuwa ruchy dziecka. Może wtedy po porostu liczyć ruchy płodu, to jedno z najstarszych badań oceny stanu płodu. Określa się, że w ciągu 2 godzin powinno być przynajmniej 10 ruchów. Jeśli kobieta zaobserwuje, że dziecko jest nadzwyczaj spokojne lub bardziej dynamiczne niż zwykle to powinna zgłosić się do lekarza.

Bardzo wiele o stanie dziecka w brzuchu matki powie nam także ocena pracy serca. Jeśli płód rozwija się prawidłowo to krew krąży z odpowiednią prędkością i dostarcza tlen oraz substancje odżywcze do wszystkich komórek. Natomiast jeżeli pojawiają się wady serca jego praca nie jest miarowa, ulega spowolnieniu, przyspieszeniu lub rytm jest zaburzony. Właśnie z tego powodu kontrola czynności serca jest bardzo ważna, aby w porę można było wykryć choroby lub zaburzenia. W tym celu przeprowadza się rutynowo osłuchiwanie czynności serca i KTG.

Artykuł powstał w oparciu o informacje ze strony http://aborcja.cz.

Kategorie
Zdrowie