Dbanie o higienę w czasie pandemii. Punkt pierwszy – dezynfekcja dłoni

Wraz z wybuchem pandemii nadeszła nowa era higieny rąk. Do niedawna dezynfekcja dłoni dotyczyła tylko niektórych grup zawodowych, a dzisiaj ten obowiązek dotyczy każdego człowieka. W ciągu dnia dotykamy mnóstwa różnych powierzchni i stale jesteśmy narażeni na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Aby z nimi skutecznie walczyć, musimy pamiętać o dezynfekcji dłoni.

Jeśli dezynfekcja, to tylko prawidłowo wykonana

Brytyjski mikrobiolog medyczny – Graham Ayliffe, opracował schemat prawidłowego mycia rąk wg 6 kroków. Warto dodać, że technika ta została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zapewnia ona optymalną higienę, ponieważ dzięki niej podczas mycia i dezynfekcji dłoni żaden obszar nie zostaje pominięty. Cała procedura powinna trwać nie krócej niż jedną minutę. Zanim jednak przystąpimy do działania, zadbajmy o to, aby na naszych rękach nie znajdowała się żadna biżuteria lub zegarek.

Jak wygląda schemat mycia i dezynfekcji rąk wg Ayliffe’a?

Aby prawidłowo zadbać o higienę dłoni, należy:

  1. Nanieść odpowiednią porcję mydła lub środka dezynfekcyjnego na dłonie. Lepiej użyć do tego celu mydła w płynie, gdyż jest ono bardziej higieniczne – to w kostce utrzymuje wilgoć, przez co rozwija się na nim więcej bakterii.
  2. Wykonać odpowiednią ilość ruchów „tam i z powrotem”.
  3. Pocierać część prawej dłoni o grzbietową powierzchnię lewej. Wykonać 5 ruchów, a następnie zmienić dłoń.
  4. Pocierać grzbietową powierzchnię zgiętych palców prawej dłoni pod ugiętymi palcami lewej. Policzyć do 5, a następnie zmienić dłoń.
  5. Chwycić kciuk prawej dłoni w lewą, a następnie wykonać ruchy rotacyjne. Trzeba pamiętać o 5 powtórzeniach. Następnie zamienić ręce.
  6. Pocierać opuszki palców prawej dłoni w zagłębieniu lewej – ułożyć dłoń w taki sposób, aby przypominała łódkę. Powtarzać te ruchy przez 5 sekund, a następnie spłukać pianę wodą. Zaaplikować środek do dezynfekcji w ten sam sposób wg schematu.

Uwaga! Po umyciu rąk starajmy się nie dotykać kranu w celu jego zakręcenia. Zamiast tego użyjmy np. łokcia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, posłużmy się ręcznikiem papierowym. Pamiętajmy, aby dokładnie osuszyć ręce. Wilgoć na dłoniach stanowi dogodne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów.

W jakie produkty warto zaopatrzyć się w celu utrzymania odpowiedniej higieny dłoni?

Rynek oferuje ogromny wybór produktów do higieny i dezynfekcji rąk. Jak wiemy, ochrona przed wirusem Covid-19 w dużej mierze zaczyna się od zabezpieczenia dłoni, dlatego warto wybrać środek zapewniający największą ochronę.

Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest płyn do dezynfekcji rąk ABE. Produkt nie wymaga użycia wody, zatem możemy po niego sięgać zawsze i wszędzie. Ma praktyczny atomizer, dzięki któremu w szybki sposób zaaplikujemy płyn na swoje dłonie. Bez problemu zmieści się w torebce, walizce czy plecaku, a dodatkowo bardzo szybko schnie, więc jego stosowanie jest możliwe w każdej sytuacji.

Kategorie
Poradniki