Jak przygotować się do ciąży?

Każda kobieta, która marzy o tym, by zostać mamą powinna wiedzieć, że w dzisiejszych czasach lepiej nie robić tego “z marszu”. Stosowane przez nas leki antykoncepcyjne, złe nawyki, brak badań profilaktycznych oraz używki mogą bowiem wpłynąć negatywnie na prawidłowy rozwój ciąży. Sprawdźmy więc o czym warto pamiętać przygotowując się do ciąży.

Przede wszystkim – wizyta u ginekologa

Jeśli chcesz zajść w ciążę pamiętaj o tym, by odwiedzić swojego ginekologa zanim rozpoczniesz jakiekolwiek starania. Skieruje cię on na badania profilaktyczne takie jak np. cytologia, dzięki czemu zyskasz pewność, że twój układ rozrodczy jest zdrowy i gotowy na spełnienie swoich funkcji. Poza tym lekarz doradzi ci w jaki sposób zrezygnować bezpiecznie z antykoncepcji i podpowie ile czasu powinniście wraz z partnerem poczekać na próby zapłodnienia. Chętnie odpowie też na twoje pytania.

Wylecz swoje zęby

Zaniedbanie stanu jamy ustnej i próchnica zębów to problem wielu kobiet. Zanim podejmiesz decyzję o zajściu w ciąży koniecznie odwiedź więc swojego stomatologa i wylecz wszystkie zęby. W czasie ciąży już występujące ubytki mogą bowiem znacznie się pogłębić, co więcej, leczenie, ze względu na niemożność wykonywania znieczulenia bywa znacznie bardziej bolesne i czasochłonne. Lepiej tego uniknąć.

Odstaw używki (partner również)

Już na kilka miesięcy przed próbami zajścia w ciążę warto zrezygnować z wszystkich używek. Co ważne, dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Zbyt rzadko mówi się bowiem o tym, że papierosy, alkohol czy narkotyki uszkadzają również męskie nasienie. Co ważne, nie musi to utrudnić zapłodnienia, ale może stać się przyczyną wad rozwojowych płodu. Warto również pamiętać o rozpoczęciu suplementacji kwasem foliowym. Powinna się ona rozpocząć na 4 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.

Dowiedz się również jak przygotować się do porodu w tym artykule: https://kobiecechwile.pl/jak-wybrac-szpital-do-porodu/

Z figurą do ładu

Jeśli zależy ci na tym, żeby zajść w ciążę bez zbytnich problemów oraz zdrowo ją donosić musisz mieć świadomość tego, jak wielki wpływ na to ma twoja figura. Zarówno panie zmagające się z pokaźną nadwagą, jak i te przesadnie szczupłe mogą mieć bowiem problemy z zajściem w ciążę oraz cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości w trakcie jej trwania. Warto więc unormować swoją sylwetkę, najlepiej pod kątem specjalisty.

Tekst powstał przy zaczerpnięciu informacji z http://www.aborcja.cz/

Kategorie
Zdrowie