Czy dziecięce sale zabaw są bezpieczne?

Sala zabaw jest jednym z ulubionych miejsc dzieci nie zależnie od ich wieku. Z roku na rok pojawia się coraz więcej takich sal dla dzieci. Jednak czy popularny małpi gaj jest na pewno bezpieczny dla dzieci? Czy warto go odwiedzać?

(Nie) bezpieczne sale zabaw?

UOKiK oraz Inspekcja handlowa w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka skontrolowali sale zabaw na terenie całej Polski. Sprawdzano głównie bezpieczeństwo urządzeń oraz znajdujących się na wyposażeniu zabawek oraz urządzeń. Sprawdzono również regulaminy popularnych sal zabaw dla dzieci. Aż w 27% przypadków stwierdzono liczne nieprawidłowości, które mogły stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. Głównymi nieprawidłowościami były ostre krawędzie czy niezabezpieczone kontakty oraz brak zabezpieczenia na różnego typu kablach. Zdecydowaną większość uchybień właściciele sal zabaw naprawili dobrowolnie.

Na co zwracać uwagę podczas pobytu dziecka w małpim gaju

Popularny plac zabaw dla dzieci jest dobrym miejscem rozrywki. Dzięki takim miejscom dzieci mają możliwość spożytkowania nadmiaru energii, dając przy tym rodzicom chwile wytchnienia. Jednak by sala zabaw była w pełni bezpieczna dla dziecka opiekunowie powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Ważne jest, aby plac zabaw dla dzieci był dostosowywany do najmłodszych dzieci. Należy sprawdzić czy dziecko ma na sali zabaw zapewnioną odpowiednią opiekę oraz czy nie przebywa tam zbyt wiele dzieci jednocześnie. Warto, aby opiekun pamiętał o kilku zasadach:

  • w sali zabaw powinny przebywać tylko dzieci zdrowe
  • po opuszczeniu sali należy umyć dziecku ręce
  • dziecko nie powinno jeść ani pić poza specjalnie do tego wydzielonymi miejscami
  • dziecko przebywające na sali powinno mieć obuwie domowe bądź skarpetki
  • rodzic powinien widzieć dziecko i reagować na jego potrzeby

Naturalnie opiekun powinien zwrócić także uwagę na czystość zabawek, zwłaszcza w suchym basenie z kulkami. Z tego rodzaju zabawy najczęściej korzystają najmłodsze dzieci. Niestety suche baseny są często siedliskiem chorobotwórczych zarazków. Na powierzchni popularnych „kulek” często jest dużo bakterii i wirusów.

Wybierając dziecięcy małpi gaj należy zwrócić uwagę przede wszystkim na panujące w nim standardy bezpieczeństwa nie tylko technicznego, ale sanitarnego. Dzięki temu opiekun ma pewność, iż jego dziecku nic nie grozi.

Kategorie
Poradniki