Mity dotyczące zapłodnienia

W teorii wszyscy doskonale wiemy, w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia. W praktyce jednak wciąż istnieje wiele mitów, które często stają się przyczyną tragedii. Utrudniają życie zarówno osobom, które starają się o dziecko, jak i tym, którym zależy na tym, by nie zajść w nieplanowaną ciążę. Rozprawmy się więc z najczęstszymi mitami dotyczącymi zapłodnienia.

Podczas pierwszego razu nie można zajść w ciążę

To chyba jeden z najbardziej szkodliwych mitów, ponieważ może on poważnie zaszkodzić zwłaszcza młodym dziewczynom, którym wczesna ciąża może znacznie utrudnić życie. Pierwszy stosunek nie różni się niczym pod względem kolejnych. Jeśli kobieta akurat będzie miała dni płodne – może dojść do zapłodnienia.

Miesiączka nie chroni przed zapłodnieniem

Wiele osób powtarza mit mówiący, że podczas miesiączki zapłodnienie jest niemożliwe. Niestety, to szkodliwy mit. Zdarza się bowiem tak, że zaraz po miesiączce następuje owulacja. Jeśli plemniki wciąż będą znajdowały się w drogach rodnych – może dojść do zapłodnienia. Pamiętajmy, że są one w stanie przeżyć nawet dwie doby.

Nie mogło dojść do zapłodnienia jeśli nie było wytrysku

To mit powtarzany przede wszystkim przez osoby, które wierzą w skuteczność stosunku przerywanego. Niestety, to nieprawda. Plemniki zdolne do zapłodnienia znajdują się bowiem nie tylko w nasieniu, ale również preejakulacie, czyli wydzielinie pojawiającej się jeszcze przed wytryskiem.

Ręcznik, kąpiel i inne strachy

Część bardzo młodych dziewczyn obawia się zajścia w ciąże do tego stopnia, że wierzą w każdy, nawet najbardziej nieprawdopodobny scenariusz. Obawiają się zajścia w ciążę poprzez użycie ręcznika mężczyzny lub wspólną kąpiel ze swoim partnerem. Warto nie wpadać w panikę – to praktycznie niemożliwe.

Podsumowując, warto uzupełniać swoją wiedzę dotyczącą funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nie należy również wierzyć we wszystkie informacje, które znajdziemy w internecie lub usłyszymy od postronnych osób. Posiadanie wiedzy dotyczącej zapłodnienia jest niezwykle ważne zarówno dla przyszłych rodziców, jak i osób, które na razie nie planują potomstwa.

Artykuł opracowano dzięki informacjom zaczerpniętym z http://aborcja.cz.

Kategorie
Zdrowie