Jak sobie radzić z bezsennością?

Zaburzenia spania mogą przybierać bardzo różne formy, często niestety są niekorzystne i pogarszają jakość wypoczynku. Człowiek niewyspany, znów po ma problemy ze skupieniem uwagi i ogólnie kiepską kondycję.

Sen jest naprawdę istotny dla wszystkich ludzi. Optymalna ilość snu pozwala zregenerować organizm oraz dodaje mocy do działania. Zbyt mało wypoczynku niesie ze sobą czasami niemiłe konsekwencje. Pogłębia się podatność na stres, miewamy spore problemy z racjonalnym myśleniem, występują liczne kłopoty łączące się zarówno z kondycją psychiczną, oraz fizyczną. Może być kilka czynników, które pogarszają jakość snu. Pierwszym z tych składników, które mocno powstrzymują zasypianie i zakłócają sam sen, są zawarta w kawie kofeina i nikotyna z dymu papierosowego. Podobnie działa na nas także alkohol.

Choć przyspiesza on zaśnięcie powiększa prawdopodobieństwo obudzenia się nocą. Wskazana jest za to aktywność fizyczna, natomiast ćwiczeń nie powinno się intensywnie ćwiczyć tuż przed położeniem się do łóżka. Poważnym zaburzeniem jest natomiast tak zwany bezdech senny, które należy leczyć. Aparat CPAP do ograniczenia bezdechu jest najlepszym rozwiązaniem takiego problemu zdrowotnego.

Powinno się pamiętać, czy ćwiczenia pobudzają organizm, nasze ciało do aktywności, zatem gimnastyka wykonywana tuż przed pójściem spać może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zwykłym specyfikiem usypiającym mogą być. rumianek i melatonina. Zaśnięcie ułatwia też zwyczajna mięta która ma właściwości wyciszające nerwy. W konfrontacji z problemami ze snem często używany jest również rozmaryn oraz waleriana.

Kategorie
Polecane