Dlaczego aktywność fizyczna poprawia nasze samopoczucie?

“Ruch to zdrowie!” – wszyscy znamy to powiedzenie. Kojarzy nam się ono głównie ze zdrowiem fizycznym, a gdy mówimy o uprawianiu sportu, przychodzą nam na myśl piękne, wysportowane ciała. Tymczasem aktywność fizyczna ma również ogromny wpływ na naszą kondycję psychiczną i dobre samopoczucie. Nie bez powodu inne znane powiedzenie brzmi: “W zdrowym ciele zdrowy duch!”. Jak to się dzieje, że pod wpływem ruchu poprawia nam się nastrój, a stres znika?

Dotleniony organizm

Podczas wysiłku fizycznego nasz organizm intensywnie pracuje. To nie tylko skurcze mięśni i napięcie skóry, które widzimy na zewnątrz. Najwięcej dzieje się wewnątrz naszego ciała: stopniowo zwiększa się pojemność płuc, a serce szybciej pompuje nasyconą tlenem krew, by dostarczyć ją do wszystkich tkanek organizmu. Dzięki temu zarówno mięśnie, jak i organy wewnętrzne są lepiej dotlenione. Podczas wysiłku serce pompuje nawet 20 litrów krwi na minutę, podczas gdy w stanie spoczynku tylko 4 litry. Natomiast płuca mogą w ciągu minuty pobrać nawet 100 litrów powietrza, czyli 10 razy więcej niż zwykle.

Lepiej ukrwiony i dotleniony organizm jest bardziej wydajny. Nasze mięśnie mogą pracować dłużej i bardziej intensywnie, nie odczuwając zmęczenia. Nie tylko są wzmocnione, ale również uelastycznione. Sylwetka staje się dzięki temu smuklejsza, a ruchy zwinniejsze i bardziej płynne.

Odpoczynek

Tlen dociera również do naszego mózgu, poprawiając pamięć i koncentrację. Stajemy się bardziej kreatywni, możemy myśleć jasno. Większa ilość tlenu w tkankach zmniejsza także ich negatywne napięcie. Rozluźniamy się, a co za tym idzie, poprawia się jakość naszego snu – łatwiej zasypiamy i bardziej się wysypiamy, wstajemy wypoczęci i odprężeni.

Zbawienny pot

Na nasze dobre samopoczucie ma wpływ także pocenie się. Choć staramy się go na różne sposoby uniknąć, podczas wysiłku pot pełni ważną rolę. Wraz z nim z organizmu wydostają się toksyny i substancje resztkowe, czyli takie, które nie rozłożyły się w procesie trawienia. Pot odpowiada także za termoregulację organizmu, chroniąc nas przed przegrzaniem.

Samoakceptacja i relacje z otoczeniem

Regularne uprawianie sportu pomaga osiągnąć piękną, smukłą sylwetkę, o której każdy z nas marzy, a obserwacja, jak zmienia się nasze ciało pod wpływem treningów, wpływa na wzrost pewności siebie. Nie wstydzimy się swojego ciała, a więc chętniej przebywamy z innymi i czerpiemy z tego większą satysfakcję. Zwiększają się nasze kompetencje społeczne. Ponadto poprawia się nasza wiara we własne możliwości – skoro potrafimy kontrolować wagę i mamy dość silnej woli, by regularnie ćwiczyć, to znaczy, że łatwiej będzie nam utrzymać kontrolę nad swoim życiem.

Uprawianie sportów zespołowych lub indywidualnych w towarzystwie osób, które lubimy, również może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Wspólny wysiłek fizyczny sprzyja budowaniu relacji i trwalszych więzi, opartych o wspólny cel, uczy współpracy i zaufania, a także pogłębia poczucie bezpieczeństwa. Z pewnością nie poczujemy się skrępowani w towarzystwie kogoś, z kim wspólnie ćwiczymy.

Niwelowanie stresu

Wysiłek fizyczny sprzyja odpoczynkowi intelektualnemu i emocjonalnemu. Jeśli na co dzień mocno obciążamy swój umysł, bierny wypoczynek może nie spełnić swojego zadania, podczas gdy ruch zapewni nam oderwanie od zmęczenia umysłowego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że używamy innych niż zwykle partii naszego ciała. Dzięki temu także, kiedy angażujemy się w aktywność fizyczną, na chwilę zapominamy o niepokojących nas problemach. Ponadto pod wpływem wysiłku organizm wydala hormony stresu, adrenalinę i kortyzol, pojawiające się w organizmie w sytuacji zagrożenia. Jeśli nagromadzi się ich zbyt dużo, stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Jednocześnie “uzbrajamy” swój organizm do walki ze źródłem stresu – im bardziej jest zregenerowany i wypoczęty, tym skuteczniej poradzi sobie z problemami.

Hormony szczęścia

Za odczuwanie przyjemności podczas uprawiania sportu odpowiadają endorfiny i serotonina. Te małe czarodziejki to tzw. hormony szczęścia, które nie tylko wywołują uczucie euforii i zapobiegają depresji, ale także regulują apetyt, ciśnienie krwi i temperaturę ciała oraz tłumią odczuwanie bólu. Do największych wyrzutów endorfin dochodzi podczas długotrwałego treningu, ale już niewielki wysiłek zapewni nam ich przypływ. Warto poświęcić 30 minut, żeby poczuć radość!

Dostosowany trening

Intensywny wysiłek szybko i skutecznie odwróci nasze myśli od problemów i pomoże zniwelować stres. Jednak zbyt forsowny trening może prowadzić do kontuzji – dlatego warto rozpocząć od ćwiczeń mniej wymagających i stopniować ich intensywność. Ponadto trening, niezależnie od stopnia jego trudności, obowiązkowo należy poprzedzić rozgrzewką. Dzięki niej podniesiemy temperaturę ciała i zwiększymy ilość dostarczanego do organizmu tlenu, a także przyzwyczaimy mięśnie do ruchów, które będziemy wykonywać podczas treningu.

Jeśli chcemy utrzymać sprawność fizyczną i dobry nastrój, z pewnością doskonałą propozycją będzie umiarkowane kardio: nordic walking, orbitrek, jazda na rowerze, na rolkach lub pływanie (które dodatkowo świetnie wpływa na układ kostny i stawy). Możemy też zacząć uprawiać jogę lub pilates. Aktywność powinna być dla nas przede wszystkim przyjemnością, dlatego dyscyplinę dobierzmy do preferencji i usposobienia. Zastanówmy się, co sprawi nam więcej radości: sporty dynamiczne czy wyciszające, zespołowe czy indywidualne? Kiedy już odpowiemy sobie na to pytanie, skompletujmy odpowiedni sprzęt, który sprawi, że uprawianie sportu będzie prawdziwą przyjemnością, i ruszajmy do działania!

A jeśli brakuje nam czasu i ochoty na regularne treningi, mimo wszystko nie zapominajmy o codziennej dawce ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Nawet zwykły spacer może znacząco poprawić nasze samopoczucie – marsz odpręża organizm, a otoczenie natury wpływa uspokajająco na układ nerwowy.

Nie zapominajmy, że zdrowie i dobre samopoczucie zapewnimy sobie, dbając o równowagę – ważny jest nie tylko ruch, ale także zbilansowana dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu!

Szukasz dla siebie najlepszej odzieży sportowej lub akcesoriów? Zajrzyj na sklepiguana.pl i dobierz sprzęt do swoich potrzeb!

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl

Kategorie
PoradnikiZdrowie