Jak przygotować herbatę z mięty?

Herbata z mięty jest bardzo popularnym napojem dla wielu osób niezależnie od wieku. Na rynku znajdziemy jej różne odmiany: polną, nadwodną i pieprzową. Miętowy napar pity regularne może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Postaw na zdrowie

Herbata z mięty a dobrze wpływa na procesy trawienne. Sprawdzi się szczególnie po ciężkostrawnych, tłustych posiłkach. Dzięki niej poradzimy sobie z nieprzyjemnymi skurczami, czy wzdęciami. Pomoże także w walce z utrzymującymi się zaparciami i nieprzyjemnymi zatruciami pokarmowymi. Bardzo często stosuje się ją także w okresie przeziębień. Kiedy jesteśmy chorzy, możemy pić zarówno herbaty z mięty, jak i stosować miętowe olejki. Mentol potrafi zdziałać cuda szczególnie w przypadku zapchanego nosa i uporczywego kaszlu. Kobiety, które mają problem z bolesnymi menstruacjami, również powinny spróbować regularnego picia herbaty miętowej. Ma ona świetne działanie przeciwbólowe.

Na uspokojenie i… świeży oddech

Okazuje się, że miętowe napary mają także właściwości uspakajające. Pijąc ją, rozluźniamy się i uspokajamy. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, wypijmy przed snem kubek miętowej herbaty. Pozytywnie zadziała ona także na naszą pamięć i umiejętność koncentracji. Każdy wie, że żucie miętowej gumy pomaga w walce z nieświeżym oddechem. Podobnie właściwości ma właśnie herbata z mięty. Zwalcza ona niektóre bakterie i grzyby znajdujące się w jamie ustnej, jednocześnie likwidując przykry zapach z ust.

Jak przygotować?

Mięte możemy uprawiać samodzielnie, jeśli jednak nie mamy na to czasu, wybierzmy te ze sklepowych półek. Znajdziemy tam świeże oraz suszone liście, które wystarczy przelać wrzątkiem. Najczęściej jednak wybiera się herbaty miętowe w torebkach. Są proste w przygotowaniu i bardzo dobrze smakują. Do naparu możemy dodać miód, cytrynę, a nawet cukier.

Mięta jest zdrowa i powinien ją pić niemal każdy. Jedynymi przeciwwskazaniami jest wiek poniżej 4 roku życia, choroba refluksowa przełyku oraz cukrzyca.

Kategorie
PoradnikiZdrowie