Hydrolat, czyli woda roślinna do zadań specjalnych

Wody roślinne, zwane także hydrolatami, zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność – nie bez przyczyny. Produkty te mają bowiem zbawienne działanie na naszą skórę, ale też włosy. Bez względu na to, jaki typ cery posiadasz, hydrolaty sprawdzą się u Ciebie idealnie. Zastąp tradycyjny tonik wodą roślinną i obserwuj, jak zmienia się Twoja skóra. Poznaj szerokie zastosowanie hydroladów!

Hydrolat – co to takiego?

Hydrolat to woda roślinna, zwana również kwiatową. Powstaje ona w wyniku produkcji olejów. W procesie destylacji para wodna porywa nierozpuszczalne w wodzie cząsteczki oleju. Pozostała woda, do której zdążyły przeniknąć rozpuszczalne cząstki roślinne, tworzy hydrolat.

Powstały w ten sposób kosmetyk ma szerokie zastosowanie, jednak jego właściwości zależą od użytych roślin. Bez względu na to, czy borykasz się z trądzikiem, czy też Twoja skóra jest sucha – z pewnością odnajdziesz hydrolat, odpowiadający Twoim potrzebom. Ponadto wody roślinne możesz stosować także w pielęgnacji włosów. Ich właściwości pielęgnujące, nawilżające i ochronne pozwalają utrzymać świetną kondycję fryzury nawet w tak trudnych warunkach, jak słoneczne czy wietrzne dni. Ale jak właściwie stosować hydrolat?

Zastosowanie hydrolatu

Hydrolaty można stosować na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszą metodą jest zastępowanie tradycyjnego toniku wodą roślinną. Po wieczornym i porannym oczyszczeniu twarzy spryskaj skórę hydrolatem, dopasowanym do rodzaju Twojej cery. Odczekaj, aż woda roślinna całkowicie się wchłonie, a następnie nałóż ulubiony krem. Hydrolatu możesz także używać jako bazy pod ulubione serum olejowe! Wszelkie olejki do pielęgnacji skóry należy nakładać na zwilżoną twarz. Dzięki temu preparat będzie lepiej rozprowadzał się po skórze, szybciej wchłaniał i lepiej nawilżał skórę.

Woda roślinna świetnie sprawdzi się także jako preparat do odświeżania makijażu. Nie ma nic lepszego podczas upału niż skropienie twarzy chłodną mgiełką. Hydrolat nie tylko odświeży Twój makijaż, lecz także odżywi skórę i doda buzi zdrowego blasku.

Hydrolaty możesz wykorzystać również do tworzenia domowych kosmetyków. Idealnie nadają się do rozcieńczania maseczek z glinki. Dobrze sprawdzą się także do zastępowania wody w kremach.

Hydrolat może być także stosowany do pielęgnacji włosów. Świetnie sprawdzi się jako wcierka – łagodzi podrażnienia, wspiera walkę z łupieżem, spowalnia przetłuszczanie się włosów. Możesz go również stosować jako mgiełkę, chroniącą kosmyki przed zgubnym wpływem promieni słonecznych, wiatru czy klimatyzacji lub ogrzewania w pomieszczeniach.

Hydrolaty do każdego typu skóry

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że cera każdej z nas ma inne potrzeby i problemy. Dzięki mnogości wyciągów roślinnych możesz dobrać idealny hydrolat, odpowiadający Twojej skórze. I tak:

 

  • hydrolat z gorzkiej pomarańczy (neroli) doskonale sprawdzi się do skóry tłustej i mieszanej, ale również wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami i dojrzałej. Wykazuje właściwości matujące, ściągające, zmniejszające zaczerwienienia, kojące i tonizujące.
  • Hydrolat różany to najbardziej popularna woda roślinna. Powinny sięgać po niego posiadaczki skóry dojrzałej, suchej i zwiotczałej, wrażliwej oraz naczynkowej. Świetnie łagodzi stany zapalne, wzmacnia naczynia, zmniejsza zaczerwienienia, napina i regeneruje.
  • Hydrolat lipowy ma szereg zastosowań. Jego walory docenią osoby z cerą suchą, wrażliwą, trądzikową i naczyniową. Działa przeciwzapalnie, kojąco, łagodzi świąd i pieczenie, odświeża. Dodatkowo doskonale sprawdzi się w pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Ma właściwości przeciwświądowe, przeciwłupieżowe, a ponadto nadaje kosmykom połysk i blask. Jest szczególnie polecany do włosów blond.
  • Hydrolat lawendowy uszczęśliwi posiadaczki skóry wrażliwej, podrażnionej i suchej. Likwiduje wolne rodniki, a zatem działa przeciwstarzeniowo. Niweluje przebarwienia i pierwsze zmarszczki. Dodatkowo koi podrażnienia. Również osoby, borykające się z nadmiarem sebum i trądzikiem docenią jego właściwości. Woda lawendowa reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie i ściągająco. Świetnie sprawdzi się także w pielęgnacji włosów farbowanych, gdyż ma właściwości, stabilizujące kolor.

 

 

Kategorie
Poradniki