Luksus na co dzień – zakochani w fakturze marmuru

Jednym z wiodących trendów w aranżacjach wnętrz na bieżący rok jest niezaprzeczalnie marmur. Charakterystyczny żyłkowany wzór triumfuje również w innych sferach, takich jak odzież, akcesoria, biżuteria, a nawet papeteria. Kluczem jest stosowanie go w umiarkowanych ilościach i w odpowiednim otoczeniu – jako atrakcyjny dodatek.

Żyłkowany rysunek i charakterystyczne wybarwienia marmuru od lat są synonimem dobrobytu, elegancji i szyku. Najpiękniejsze budynki świata, takie jak katedra Santa Maria del Fiore we Florencji czy indyjski Taj Mahal zostały zbudowane właśnie z marmuru, surowiec ten dominował także w rezydencjach zamożnych Greków i Rzymian. Współcześnie także pragniemy przenieść do naszych domów piękno szlachetnego kamienia, a pozwalają nam na to… najnowsze technologie, dzięki którym powstają materiały do złudzenia przypominające naturalny marmur, jednak o daleko lepszych parametrach technicznych i użytkowych. Mowa o najnowszych konglomeratach kwarcytowych z linii Noble firmy Technistone, które dają niemal nieograniczone możliwości zastosowania.

 

Marmurowe detale

 

Dzisiejsze zamiłowanie do marmurowych wzorów ma jednak zgoła inną postać niż przed wiekami. Marmur występuje w postaci drobnych przedmiotów codziennego użytku, które stają się kunsztownymi dziełami sztuki. Powstają charakterystyczne okleiny na laptopy, podkładki pod mysz czy długopisy, które dopełniają aranżacji ekskluzywnych biur w wielkomiejskim stylu. Natomiast biżuteria z marmurowym oczkiem, torebka z żyłkowanym nadrukiem czy „marmurowy” manicure są oryginalnym uzupełnieniem eleganckich stylizacji modowych.

Zabawa fakturą i kolorem marmuru odbywa się także w sferze aranżacji wnętrz, gdzie technologia pomaga nam spełnić marzenie o połączeniu luksusowego wzoru i nowoczesnej kompozycji. Marmur we współczesnych wnętrzach prezentuje się lekko, wręcz nonszalancko, jednak dzięki umiejętnemu połączeniu ze stosownymi dodatkami, nie traci nic ze swojej elegancji. Przepis na ekskluzywne, jednak bezpretensjonalne wnętrze z wykorzystaniem marmuru tkwi w umiarkowanym jego użyciu, np. w formie niewielkiego stolika kawowego, donic na domowe rośliny, fragmentów posadzki czy ściennych dekoracji.  Nie jest to już jednak ciężki i zimny marmur, a udoskonalony technologiczne konglomerat kwarcytowy Technistone, który jedną ze swych kolekcji niemal w całości oparł na marmurowych wzorach. Znajdują się wśród nich zarówno ciemne, jak i najbardziej popularne obecnie – jasne wybarwienia, które pozostają najbardziej wdzięczne w samodzielnej aranżacji domu.

Szczypta marmuru we wnętrzach czyli Scandi Chic

Trendem, który od dobrych kilku miesięcy króluje w świecie wnętrz jest Scandi Chic, łączący szlachetność marmuru z elegancją złota, miedzi lub srebra. Kluczem do stworzenia gustownej aranżacji jest świadome i umiarkowane wykorzystanie tych surowców, które jako, że posiadają bardzo określony charakter, mogą przytłoczyć wnętrze. Najłatwiej wzór marmuru wkomponować we wnętrze kuchni w formie blatu lub okładziny ściennej tuż nad nim. W jasnych, przestronnych kuchniach spod znaku Scandi Chic zastosować można konglomerat Noble Areti Bianco lub Noble Lusso Champagne. Oba materiały posiadają bardzo jasne wybarwienie, a ich powierzchnia przetykana jest delikatnymi, szarymi użyleniami. Biały świeży kolor konglomeratu świetnie współgra ze złotymi dodatkami, które można zamienić także na srebrne elementy. Wisząca lampa o satynowej powierzchni, chromowane fronty sprzętu AGD, uchwyty szafkowe czy armatura w kolorze srebra nadadzą kuchni świeżości. Ze względu na swoje właściwości techniczne, takie jak niepodatność na plamy i wodę czy podwyższona odporność na zarysowania, konglomerat kwarcytowy Technistone pozostaje nie tylko estetycznym, ale także bardzo praktycznym elementem wyposażenia, daleko bardziej użytecznym od marmuru, który kruszy się, ma tendencję do absorpcji wody oraz dosyć łatwo go trwale zaplamić. W łazience wzór marmuru przemycić  można w formie niecki zlewu lub brodzika prysznicowego. Wzory konglomeratów Noble Cloudy Onyx lub Noble Botticino o ciepłych, beżowoszarych tonach idealnie komponować się będą z baterią w kolorze miedzi, stylizowanymi na vintage uchwytami meblowymi, a nawet cegłą. Dzięki możliwości docinania konglomeratu Technistone do dowolnych rozmiarów można wykonać z niego nawet najbardziej nietypowe formy elementów armatury, a nieporowatość materiału gwarantuje, że częsty kontakt z wodą i wilgocią nie wpłynie na kondycję surowca. Jeśli chcemy natomiast wprowadzić marmurową elegancję do salonu, postawmy w nim donice wykonane z konglomeratu Noble Perlato Luna o plamistym rysunku, który doskonale prezentuje się w towarzystwie bujnej, zielonej roślinności. Stoliki kawowe z konglomeratu na nóżkach z metalu o ciepłym odcieniu, półki o marmurowym wzorze uzupełnione złotymi lub srebrnymi wspornikami czy żyłkowane elementy okładziny kominkowej będą elementami, które wniosą do aranżacji zarówno element klasycznej elegancji, jak i nieco szyku spod znaku glamour.

Niewykluczone, że marmurowy wzór na koszulkach czy paznokciach to tylko chwilowa moda. Nie grozi nam natomiast, że żyłkowany rysunek wykorzystany w aranżacji wnętrza za kilka lat będzie passé. To wzór nieśmiertelny, a jasne wybarwienie dość łatwo jest zaadaptować do naszych nowych pomysłów aranżacyjnych. Długoletniemu użytkowaniu musi też sprzyjać wysoka jakość materiału wykończeniowego, a taką cechą wyróżniają się konglomeraty kwarcytowe z linii Noble, idealnie wpisujące się w aranżacje spod znaku Scandi Chic.

Kategorie
Dom i mieszkanie