Taras przedłużeniem salonu – trendy 2017 w aranżacji tarasów

Trendy aranżacyjne dotyczą nie tylko wnętrz, ale i przydomowych przestrzeni. Zmieniają się one z sezonu na sezon, ale zawsze nawiązują do innych panujących tendencji – głównie w świecie mody i lifestyle’u. Tegoroczne trendy są szczególnie przychylne naturalnym materiałom, takim jak drewno. Zobaczmy więc jak modnie urządzić taras z użyciem desek DLH.

Jeszcze w zeszłym roku w ogrodach i aranżacjach tarasów pojawiał się beton, kamień i ciężka kostka, jednak modne było także wprowadzanie plażowych akcentów – z leżakami i palmami w roli głównej. W 2016 miał swój początek także trend przenoszenia stylu z naszych wnętrz do przydomowej przestrzeni. Wtedy jeszcze mogliśmy na tarasach spotkać nawiązujące do strefy interior lampy LED, surowe dodatki, a nawet sprzęt elektroniczny. Dzisiaj jesteśmy coraz bardziej konsekwentni w stawianiu na to, co przytulne, ekologiczne, naturalne, zen oraz hygge. Ten ostatni, egzotycznie brzmiący termin, wskazuje na szczególnie modną ostatnimi czasy duńską filozofię, która mówi o sztuce codziennego bycia razem i o tym, jak ważne jest rozkoszowanie się drobnymi przyjemnościami.

 

Redefinicja tarasu

 

Taras Taras zaaranżowany z wykorzystaniem produktów DLH] W tym sezonie modne jest wprowadzanie na tarasy aranżacji znanych z wnętrz – podobnych mebli oraz typowych dla salonu dodatków, w tym tkanin. Coraz modniejsze jest też stosowanie na tarasie desek drewnianych – kojarzonych kiedyś głównie z aranżacją pomieszczeń. Stawiamy na wygodne kanapy, ławki udekorowane poduszkami, fotele wiszące, koce, pufy i latarenki. Ważne jest, aby wygląd tarasu był spójny ze stylem mieszkania, nie oznacza to jednak umieszczania w ogrodzie kanapy wprost z salonu. Praktycznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie mebli ogrodowych wykonanych z wysokiej jakości drewna, które dobrze zniesie wszelkie warunki atmosferyczne. Doskonale sprawdzą się w tej roli fotele Carrara i stół Fisher z oferty DLH, tworzące elegancki zestaw ogrodowy, który z powodzeniem ugości liczną rodzinę przy wspólnym obiedzie. Bezpośrednim nawiązaniem do naszego wnętrza będzie także użycie drewnianej deski tarasowej. Szczególnie, jeśli w salonie wychodzącym na taras zastosowaliśmy ten sam lub podobny gatunek drewna. Dobranie pasujących do siebie desek wewnątrz i na zewnątrz pozwala stworzyć efekt naturalnego przejścia, czy też „przedłużonego salonu”. Korzystając z szerokiej oferty DLH możemy zarówno w salonie, jak i na tarasie zastosować najszlachetniejsze gatunki egzotyczne o wyjątkowo wysokiej trwałości: taras wykończyć deską z drzewa Ipe, a wewnątrz położyć podłogę z kolekcji AVANGARD wykonaną z tego samego gatunku. Możemy też dobrać deski tarasowe Merbau i Teak do ich „wnętrzarskich” odpowiedników dostępnych w kolekcji podłogowej EXOTIC.

Jeśli poszukujemy desek tarasowych, których barwa wizualnie ociepli taras, wybierzmy gatunki południowoamerykańskie, takie jak Cumaru i Garapa. Odmiany te posiadają ciepłe, wpadające w pomarańcz wybarwienie, które potrafi zmienić taras w słoneczną wyspę. Warto dodać, że nieodłącznym elementem modnego ostatnio stylu życia jest również dbanie o środowisko. W parze z nim idzie używanie naturalnych, trwałych materiałów, a starannie wyselekcjonowane gatunki drewna mogą służyć nam nawet przez kilkadziesiąt lat! Przytulność, ciepłe kolory drewna i miękkie tekstylia to także cecha rozpoznawcza bardzo lubianych obecnie wnętrz w duńskim stylu hygge. Połączenie wszystkich wspomnianych elementów pozwoli nam więc stworzyć na zewnątrz przestrzeń przypominającą przytulny i modny, domowy kąt.

 

Ekologiczny BOOM

 

W przydomowej przestrzeni obecność roślin jest obowiązkowa, jednak nie musi być ona utrzymana w tradycyjnym, „ogrodowym” stylu. Modne są doniczki używane we wnętrzach, wykonane z lekkich materiałów i w ciekawych kolorach. Podczas wyboru roślin, kierujemy się ich naturalnymi wymaganiami i odmiany dostosowujemy do naszego klimatu. Oznaczać to może, że częściej będziemy porzucać egzotyczne palmy na rzecz rodzimych paproci, malw czy łubinu. Coraz chętniej także samodzielnie uprawiamy warzywa oraz tworzymy własnoręcznie dekoracje, przetwarzając w tym celu niepotrzebne już szklane, bądź plastikowe opakowania. W duchu dbania o ekologię, świadomym wyborem na taras będzie również deska kompozytowa. Dla przykładu, deska kompozytowa DLH, wykonana z naturalnych materiałów, w 100% podlega recyklingowi. Z tego względu, kompozyt jest bardzo dobrą alternatywą dla desek drewnianych, docenianą szczególnie przez klientów, którzy chcą zaaranżować swój taras w nieco bardziej nowoczesnym stylu. Taki efekt zapewnią kolory wpisujące się w modernistyczny trend – jednolite szarości, grafity i beże oraz ryflowana powierzchnia tworząca równomierne podziały powierzchni. W DLH możemy dopasować deskę kompozytową idealnie do naszych potrzeb nie tylko w kwestii koloru, ale także pod względem kosztowym. Niezaprzeczalną zaletą kompozytu jest także łatwość jego pielęgnacji – cecha, która zaoszczędzi nam wiele czasu, jaki można spożytkować na wypoczynek. Zwracajmy także uwagę na certyfikaty i atesty, jakimi opatrzone są kompozyty – większość desek DLH posiada na przykład atest higieniczny PZH. Dodatkowo Gamrat i Gama mają potwierdzoną dokumentami odporność na korozję i pleśń, antypoślizgowość oraz wysoką klasę niepalności.

 

Trendy wnętrzarskie nie są wprowadzane w oderwaniu od tendencji ogólnie panujących w innych obszarach naszego życia. Widać doskonale, że tegoroczne trendy w aranżacji tarasów nawiązują mocno do modnej duńskiej filozofii hygge. Chodzi w niej o to, aby cieszyć się małymi przyjemnościami, spędzać czas w przytulnych wnętrzach, zaaranżowanych tak, aby sprzyjały spotkaniom z bliskimi. Tak też przygotowujemy taras na ciepłe wieczory – jego aranżacja ma przede wszystkim zachęcać do długich rozmów przy wspólnych posiłkach.

Kategorie
Dom i mieszkanie