Pływanie – idealny sport dla seniora

Wszyscy doskonale wiemy, że aktywność fizyczna pozwala nam na dłużej zachować dobre zdrowie i samopoczucie. Niestety, mimo to wiele osób w podeszłym wieku rezygnuje z ćwiczeń. Obawiają się kontuzji, nie wiedzą jaki rodzaj aktywności mogą wykonywać. Tymczasem istnieje sport, który jest idealnym rozwiązaniem dla seniora. Jest nim pływanie!

Pływanie wzmacnia mięśnie i kręgosłup

Pływanie to sport, który ma wiele zalet. Przede wszystkim doskonale wzmacnia mięśnie. Opór wody jest większy niż w przypadku ćwiczeń na powietrzu, przez co mięśnie wykonują większą pracę, stając się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Utrzymując się na wodzie trenujemy nie tylko mięśnie rąk i nóg, ale również te, które utrzymują nasz kręgosłup w prawidłowej pozycji. Dzięki temu jest to sport, który nie tylko nie szkodzi naszym plecom, ale nawet może pomóc jeśli cierpimy na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.

Zero obciążeń dla stawów

Seniorzy bardzo często obawiają się, że podczas ćwiczeń dojdzie do wypadku i kontuzji. Nie ma w tym nic dziwnego – bardzo wielu zmaga się ze zwyrodnieniami stawów, które mogą zwiększać ryzyko. Dlatego też to właśnie pływanie jest idealnym sportem dla starszych osób. Nie obciąża stawów. Podczas pływania nie dochodzi również do powstawania urazów.

Specjalne zajęcia dla seniorów

Wielu seniorów obawia się wizyt na basenach, czują się niepewnie, nie potrafią pływać. Na szczęście, to wcale nie musi być przeszkodą. Nowoczesne baseny takie jak Aqua Centrum Chełmiec organizują bowiem specjalne zajęcia z myślą o seniorach. Dzięki temu starsze osoby mają zapewnioną odpowiednią opiekę i pomoc trenera. Pływanie dla seniorów sprawia, że starsze osoby czują się także pewnie i swobodnie w towarzystwie równolatków.

Podsumowując, jeśli w swojej rodzinie posiadasz osoby w starszym wieku, które unikają aktywności fizycznej postaraj się namówić je na wizytę na basenie. Zajęcia takie jak te organizowane przez Aqua Centrum Chełmiec to doskonałe rozwiązanie, dzięki którym senior zachowa sprawność na dłużej.

Kategorie
Zdrowie