Wyrób trunków domowych – od czego zacząć

Moda na domowe produkty spożywcze jest coraz powszechniejsza. Przegotowujemy w naszych kuchniach, nie tylko przetwory owocowo-warzywne lecz również pieczemy chleb, robimy serki i jogurty a nawet wędliny. Można również robić własne alkohole np. wino lub piwo, przy produkcji których niezbędny jest odpowiedni zestaw do wyrobu trunków i nalewek.

Najczęściej robimy w domu owocowe nalewki, ponieważ są dość łatwe w przygotowaniu oraz mamy szeroki wybór smaków. Jednak zaczynamy również sięgać po tradycyjne metody wykonywania piwa czy też wina z ogrodowych owoców. Obecnie w ofercie sklepów możesz kupić specjalne zestawy do wyrobu trunków i nalewek, które ułatwią Ci stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie.

 

Domowe piwo

Zapytasz może po co robić w domu coś co jest dostępne niemal w każdym sklepie? Przede wszystkim dlatego, że będziesz mógł stworzyć dla siebie smak, który będzie idealny właśnie dla Ciebie. Poza tym, pomimo że zestaw startowy kosztuje parę złotych to składniki i sam wyrób piwa nie kosztuje tak wiele, a cena za 1 butelkę domowego piwa, wynosi zazwyczaj mniej niż 2 zł. Domowe piwa to również doskonały prezent, który sprawi przyjemność każdemu prawdziwemu smakoszowi tego trunku. Od czego więc zacząć piwowarskie hobby? Obecnie możesz kupić przygotowane zestawy startowe, które zawierają pojemnik fermentacyjny, kran do pojemnika i rurkę fermentacyjną i koncentrat słodu. Mogą zwierać również inne dodatki potrzebne podczas procesu warzenia piwa.

W internecie znajdziesz wiele ciekawych przepisów na różne rodzaje piwa, a także praktyczne wskazówki i porady. Choć przygotowywanie takiego trunku zajmuje trochę czasu to efekt końcowy jest na pewno wart Twojej cierpliwości.

 

Domowe wino

Wino powstaje w wyniku fermentacji winogron lub innych owoców. Już dawno naukowcy wykazali, że pite w niewielkich ilościach może mieć działanie prozdrowotne. Wynika to z faktu, że podczas procesu powstawania tego trunku uwalniają się antyoksydanty zawarte w winogronach oraz borówkach, czarnej porzeczce oraz aronii. Zawierają również duże ilości witaminy A, z grupy B, C, H i PP oraz obniżają także poziom cholesterolu. Podczas produkcji domowego wina bardzo ważna jest dbałość o długość procesu fermentacji, dzięki temu uzyskujesz odpowiednią moc i smak gotowego trunku. Zazwyczaj w winach sprzedawanych w sklepie jest to czynione przy użyciu związków siarki – pirosiarczanu. Wykonując wino domowe, możesz uniknąć dodawania tej substancji do alkoholu.

Podstawowym sprzętem do produkcji wina domowego jaki potrzebujesz to balon z rurką fermentacyjną i specjalnym korkiem oraz odpowiednie drożdże do fermentacji.

 

Domowy cydr

W domowych warunkach możesz przygotowywać również inne alkohole takie jak nalewki, miód pitny, podpiwki czy też coraz bardziej popularny cydr. Jest to napój przygotowywany z soku jabłkowego i drożdży i tak jak wino neutralizuje wolne rodniki. Może mieć on formę musującą oraz niegazowaną. Zestaw do zapoczątkowania takich wyrobów zawiera pojemnik fermentacyjny, odpowiedni szczep drożdży, reduktor osadu oraz kilka innych niezbędnych dodatków.

Zależnie od twoich chęci i poświęconego czasu możesz stworzyć niebanalną domową spiżarkę z alkoholami w przeróżnych smakach. Wykonując tego typu produkt w domowych warunkach znasz dokładnie ich skład i używasz jedynie zdrowych naturalnych produktów.

Kategorie
Poradniki